Szoktál vizualizálni?
Számodra mennyire fontos a céljaid eléréséhez ennek használata? Ha úgy érzed, nem vagy rá képes, akkor a jó hír az, hogy a vizualizáció egy olyan készség, ami gyakorlással fejleszthető. A posztban körüljárom a témát és adok néhány tippet is neked arról, hogyan tudod fejleszteni és felhasználni az életedben.
Vannak olyan dolgok, amiket nagyon nehéz egy fotón megjeleníteni, holott pont a képről szólnak. Ilyen a vizualizáció és a képzelet is. Te mit tennél egy fotóra, amiről ezek jutnak eszedbe? Most biztosan gondoltál valamire, de ami eszedbe jutott, az minden ember számára más, ezért annyira nehéz ezt megjeleníteni és az üzenetét egy fotón átadni.
A sikeres emberek azt mondják róla…
A vizualizációról a sikeres emberek úgy gondolkodnak, hogy az számukra egy elengedhetetlen készség, egy olyan eszköz, amivel arra fókuszálnak, hogy elérjék céljaikat. Van, aki minden nap használja, akár egy napon belül többször is, sőt, meditáláskor hosszasan el is játszik vele.
A megerősítések mellett a vizualizáció a másik fontos eszköz, amivel szinte kézzelfoghatóvá és reálissá teheted álmaid tárgyát, megjelenítheted a vágyad magad előtt, ha lehet, az összes érzékszerved felhasználva vizualizálhatod azt, amit el akarsz érni úgy, mintha már elérted volna.
Képzelőerő
A vizualizálás a képzelőerő használata. Ne ijedj meg, mert ha nem szoktad használni vagy úgy érzed, te nem vagy képes rá, az egyáltalán nem baj. Ha hiszed, ha nem, akkor is képes vagy rá, csak még nem fejlesztetted ki magadban. Ismerek olyan embert, akinek sikeres vállalkozása van, mégsem szokott vizualizálni, mert ő elmondása szerint, túlságosan is materiális és logikusan gondolkodó ember.
Úgy is el lehet érni sikereket, ha nem vizualizálsz, viszont ezzel a készséggel sokkal többet is el tudsz érni. Egyébként hiszem, hogy azok is használják, akik az ellenkezőjét állítják, maximum nem tudatosan végzik. De elmondom, hogy miért gondolom így.
Gyerekkor
Gyerekként biztosan megtörtént veled is, hogy szeretted volna, ha egy bizonyos játékot megvesznek neked a szüleid, de ők azt mondták, hogy nem veszik meg vagy nem vehetik meg valamilyen oknál fogva. Az ok most nem számít.
Az a játék, legyen mondjuk egy kis piros bicikli. Mivel te annyira akartad azt a biciklit, folyton arról ábrándoztál, hogy milyen jó lenne, ha neked is lenne, mert akkor egész nap biciklizhetnél, elmehetnél a közeli rétre tekerni, eljárhatnál a barátaiddal biciklizni. Érezted, tudtad, hogy boldoggá fog tenni, hogy milyen jó lesz, ha megkapod. Nyúztad a szüleidet, hogy vegyék meg neked, ők mégsem vették, de te továbbra sem adtad fel, arról ábrándoztál, vagyis folyamatosan elképzelted, hogy van egy biciklid.
Valóra vált álom
Aztán eljött a születésnapod és megtörtént a csoda. Annyiszor képzelted már el, hogy rajta ülsz a biciklin és szinte kitekersz a világból, míg egyszer csak ott volt előtted, megkaptad születésnapodra. Az álmod valóra vált. A sok vizualizálásnak, képzelgésnek meg lett az eredménye. Megteremtetted azt, amit annyira szerettél volna.
Gyerekként tehát biztosan vizualizáltál valamit. Aztán később, ahogy bekerültél az iskolába már egyre kevésbé gyakoroltad, mert a sok tanulás közben ez egyre kevésbé kapott teret. De akkor is biztosan volt párszor olyan, hogy például annyira vágytál a nyaralásra, amikor újra a barátaiddal lehetsz és nap, mint nap játszhattok, hogy folyton erre gondoltál.
Aztán jött a középiskola, majd a főiskola vagy az egyetem és szinte már csak a magoláson járt az eszed, azon, hogy minél jobban teljesíts és vége legyen a tanulási időszaknak. Vagyis egyre kevésbé gondolkodtál képekben.
Felnőttkor
Majd jött az első munkahely és a dolgos mindennapok. Jó esetben voltak céljaid és azokért dolgoztál, nem csak egyik napról a másikra éltél. De ha mégis így volt, eljött az a pont, amikor eleged lett ebből és elkezdted keresni azt, ami által kiléphetsz abból az ördögi körből és elindulhatsz egy másik úton, ami sokkal több szépet és jót tartogat számodra. Ekkor újra képbe került a vizualizáció, amire azt mondtad, hogy te azt nem szoktad gyakorolni. Rémlik már valami?
Ezért nehezen tudom elfogadni azt, amikor valaki azt mondja, ő nem képes vizualizálni. Azt el tudom fogadni, hogy nem szokott, mert a logikus én, a gondolkozás hosszú évek óta átvette az uralmat és a vizualizáció kikerült a képből, ami persze lehet nem tudatos is. Még mindig úgy érzed, hogy nem vagy képes rá? Vagy talán mostanra már átgondoltad és esetleg elkezdesz hinni abban, hogy te is képes vagy rá. Még mindig nem?
Álmodozás
Akkor nézzünk egy másik példát. Álmodni biztosan szoktál. Nos, akkor is vizualizálsz, csak nem tudatosan. Ugyanúgy képek jelennek meg, csak nem irányítod őket. Lehet, hogy nem emlékszel az álmaidra, mert annyira mélyen alszol, de biztos, hogy álmodsz.
Vagy haragudtál már valakire nagyon? Szinte előtted volt, hogy szíved szerint kigáncsolnád vagy éppen lekeversz neki egy hatalmas pofont, mert olyan bosszúságot okozott neked, nem igaz? Akkor és ott, szintén a képzelőerődet használtad, mert magad elé képzelted az arcát, a „képét.” Lehet, hogy vizualizálsz is, csak nem tudatosan.
Ami a vizualizációt megnehezíti és ami elősegíti
Ha sokat tévézel, akkor nem igazán kell használnod a képzelőerődet, ami megnehezíti a vizualizációt is. Ahhoz, hogy fejleszteni tudd, tévézz kevesebbet és kezdj el olvasni különösen regényeket, mert azok tele vannak leírásokkal, ami által az író át szeretné adni azt a képet, amit megalkotott hőse számára. A tévénézéshez ugyanis nem kell fantázia, viszont ahhoz, hogy ne csak betűket olvass, hanem oda is tudd képzelni a szereplőket, ahhoz viszont már kell. Ezzel is fejlesztheted a képzelőerőd, ami hozzásegít majd a vizualizáláshoz is.
Vízió
Kell, hogy legyen egy víziód, egy hosszútávú célod, egy kép, ami benned él, ami motivál és hajt előre nap, mint nap. Ha nincs ilyen, az baj. Mert a cél nélküli ember bizonyos értelemben nem él. Fizikálisan életben van ugyan, de nem érzi jól magát, nem tudja, mi az a nagybetűs élet, hogyan lehet élvezni a mindennapokat, hogyan lehet elérni valamit, amire régóta vágyik, hogyan tudna egyről a kettőre lépni és elégedettebb életet élni.
Pedig biztosan van számára is olyan, amit még szeretne megtapasztalni az életében, csak már feladta valamilyen okból. Az én célom például az, hogy neked is legyenek céljaid, legyen egy víziód, egy kép benned, amit szeretnél, ha valóra válna és azért hajlandó vagy minden tőled telhetőt megtenni. Az odafelé vezető úton pedig itt vagyok és támogatlak, megmutatom neked, hogyan milyen eszközöket használva tudsz eljutni odáig.
„Ha az ember életében nincs egy vízió, mely után vágyakozhat, melyet valóra szeretne váltani, akkor hiányzik a hajtóerő, hogy szívvel-lélekkel küzdjön.”
Erich Fromm
Játszunk egy pillanatra!
Ahogy olvasod ezeket a sorokat, próbáld meg elképzelni kedvenc nyaralóhelyed. Tengerpart vagy egy téli táj, ami hirtelen beugrott. Esetleg az Afrikai szavannák vagy hatalmas városok, mint például New York? Biztosan gondoltál valamire, amihez társítottál egy képet is róla. Eszedbe jutott egy fotó vagy egy régi emlékkép. Mindenki képes rá, benne van a szóban is: képes!
Ha szeretnéd gyakorolni a vizualizációt, akkor az a legjobb, ha relaxálsz, lazító gyakorlatokat végzel és megpróbálod magad elé képzelni mindazt, amit szeretsz csinálni, vagy egy embert, akit nagyon szeretsz, egy eseményt, ahol jól érezted magad vagy bármi olyat, ami nagy hatással volt rád.
A legnagyobb segítség a vizualizáció fejlesztésében talán az, ha YouTube-on megkeresed az Agykontroll – Sziget című meditációját és azon keresztül gyakorolsz. Nagyon sokat fog segíteni.
Relaxációval lecsendesíted az elméd, lelassítod a gondolataid és mentálisan felfrissíted magad. Igyekezz minél több érzékszervedet bevonni a meditációba, hogy a vizualizálást megkönnyítsd. Mielőtt gyakorolni szeretnéd, akár le is írhatod, mi az, amit vizualizálni szeretnél.
Nos, hogy érzed most? Milyen volt? Hogy sikerült? Most már menni fog?
Még nem csatlakoztál a közösségünkhöz?
Akkor erre a linkre vagy a lenti gombra kattintva megteheted, ahol első kézből kaphatsz információkat a legújabb ingyenes, fizetős és bónusz anyagokról, programokról és más izgalmas lehetőségekről.
Ha hírlevélre szeretnél feliratkozni, akkor kattints ide!
Minden hónapban új tudásanyagot – eBook, online tréning, coaching vagy mentor program – találsz majd a weboldalon és hétről-hétre új tippeket és ötleteket fogok számodra küldeni, amivel fejlesztheted önmagad, motiváltabbá válsz és amivel hozzásegítelek céljaid eléréséhez.
Kövesd a blogom és szeretettel várlak téged Facebookon is, a Fejlődj MOST Önfejlesztő csoportban!
Szeretettel: Szilvi
@ Fejlődj MOST
0 hozzászólás